کشیدن بخیه زخم

کشیدن بخیه زخم

کشیدن بخیه زخم

نحوه کشیدن بخیه زیر پوستی به چه صورت است ؟آیا دیر کشیدن زخم تاثیری در روند درمان زخم دارد ؟
آیا کشیدن بخیه تنها باید توسط پزشک متخصص در این زمینه انجام شود ؟ درمان زخم نیاز به مراقبت های خاصی دارد که لازم است به آن توجه داشته باشید . در کلینیک هانی یکی از مراکز درمان زخم در تهران تمام خدمات درمانی مربوط به حوزه درمان زخم، توسط افراد متخصص ارائه می شود . اگر شما هم به دنبال پاسخ های این سوالات هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

کشیدن بخیه زخم

کشیدن بخیه زخم

زمان کشیدن بخیه زخم

به طور معمول بخیه و استاپلر توسط پرسنل پزشکی کشیده می شود، ولی می توان به افراد قابل اطمینان آموزش های لازم جهت کشیدن بخیه های ساده را داد تا خودشان این کار را انجام دهند . زمان کشیدن بخیه و استاپلر بسته به محل زخم و شرایط هر فرد متفاوت است . این زمان در صورت ۳-۵ روز، در سر و تنه ۷-۱۰ روز، در اندام ها ۱۰-۱۴ روز و در روی مفاصل ۱۴ روز است .
از سوی دیگر، سرعت بهبودی زخم با برخی شرایط مانند سوءتغذیه، بدخیمی و نقص ایمنی در ارتباط است که در زمان کشیدن بخیه و استاپلر باید به آن ها دقت شود .
ابتدا باید یک یا دو بخیه یا استاپلر خارج شود تا در صورت وجود استحکام مناسب لبه های زخم، باقی آن ها نیز جدا شود . کشیدن زود هنگام موجب سستی زخم و پهن شدن اسکار شده و دیر کشیدن آن موجب کشش زیاد پوستی، عفونت و ایجاد اسکار قابل توجه می شود .
کشیدن بخیه بسیار ساده بوده و تکنیک های مختلف آن بر روی احتمال عفونت و اسکار زخم اثری ندارد . ابتدا زخم باید تمیز گردد، تمامی بافت های مرده آن را برداشته و سپس پوست با پنبه آغشته به الکل پاک می شود . سپس نخ بریده شده توسط فورسپس گرفته و از داخل پوست کشیده و خارج می شود .

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز درمان زخم هانی:

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵

۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

کشیدن استاپلر توسط خود شخص

برای کشیدن مفتول، بیمار بایستی با انبر ویژه این کار (ریموور استاپلر)، که در بسته بندی استاپلرها بوده پس از تعبیه استاپلرها به وی داده می شود، مراجعه کند . فک تحتانی انبر را زیر قسمت نمایان و افقی استاپلر قرار داده در حالی که دسته انبر را می فشارید ، با فک فوقانی انبر ، استاپلر را به سطح پوست فشار دهید تا از داخل پوست خارج شود .

توصیه های بعد از کشیدن بخیه

پس از کشیدن بخیه یا استاپلر ، پهنای اسکار زخم در طی ۳-۵ هفته بعدی به آرامی افزایش می یابد . برای پیشگیری از این عارضه دو کار می توان انجام داد . اول اینکه پیش از بخیه زدن، لبه های زخم با بخیه زیرپوستی(subcutaneous) بهم نزدیک گردد. نخ استفاده شده باید قابل جذب باشد . پس از ۲-۳ هفته می توان نخ را از وسط برید و با کشیدن هر کدام از دو سر قطع شده آن ها را خارج کرد. راه دوم این است که پس از کشیدن بخیه ها بر روی محل از چسب زخم (skin tape) استفاده کرد . در مرکز درمان زخم هانی ، پس از کشیدن بخیه ها به بیماران توصیه می شود که پوست آسیب دیده خود را حداقل به مدت ۶-۱۲ ماه در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهند. در غیر این صورت ممکن است جای زخم دچار تیره گی دائمی شود .

پاسخ

10 + پانزده =