پیوند زخم

پیوند زخم

پیوند زخم

پیوند زخم در چه مواردی کاربرد دارد ؟ بیمار دارای زخم با ضخامت نسبی عمیق یا تمام ضخامت ممکن است نامزد گرافت پوستی باشد . در این صورت ،پوشاندن موقت زخم تا هنگامی که امکان پوشاندن زخم با گرافتی از پوست خودش (اتو گرافت)فراهم شود، ضروری است . اهداف پوشاندن زخم، کاهش خطر عفونت ، پیشگیری از اتلاف بیشتر پروتئین، مایع و الکترولیت ها از طریق زخم و کاهش اتلاف حرارت از طریق تبخیر می باشد . روش های متعددی برای پوشاندن زخم در دسترس هستند و برخی از آن ها تا زمانی که پوشاندن گرافت با پوشش دائمی ممکن شود، به طور موقت استفاده می شوند . پوشش زخم ممکن است شامل انواع بیولوژیک ، بیوسنتتیک، سنتتیک و اتولوگ یا ترکیبی از این رویکرد ها باشد .

پیوند زخم

پیوند زخم

نواحی اصلی برای گرافت پوستی شامل صورت، نواحی عملکردی مثل دست ها و پاها و نواحی دارای مفصل است . استفاده از گرافت ، باعث دستیابی سریع تر به توانایی عملکردی و کاهش جمع شدگی های زخم می شود .
هنگامی که سوختگی ها خیلی وسیع باشند، ترتیب انجام گرافت بر اساس توانایی دستیابی هر چه سریع تر به بسته شدن زخم انتخاب می شود ، بنابراین ممکن است در ابتدا قفسه سینه یا شکم یا پشت قفسه سینه و شکم گرافت شوند تا سطح سوختگی کاهش یاید .
اگر زخم برای گرافت پوستی آماده نیست، زخم سوختگی برش داده می شود تا امکان گرانولاسیون به وجود آید . وقتی زخم برش داده شد، باید پوشیده شود تا بستر زخم مرطوب مانده و فرآیند گرانولاسیون فراهم گردد .

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز درمان زخم هانی:

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵

۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

پانسمان های بیولوژیک

پانسمان های بیولوژیک کاربرد های مختلفی دارند . در سوختگی های وسیع، این پانسمان ها پوشش موقتی برای زخم فراهم کرده تا زمانی که امکان گرافت خودی میسر شود از بافت گرانوله محافظت می کنند .
پانسمان های بیولوژیک معمولا در بیمارانی که سوختگی های وسیع دارند و پوست سالم کمی برای محل های دهنده دارند، استفاده می شوند . از این پانسمان ها می توان به عنوان یک گرافت آزمایشی جهت تعیین آمادگی پوست در پذیرش گرافت پوستی خود بیمار، استفاده کرد.
به محض این که پانسمان بیولوژیک به اصلاح گرفت و با حداقل اگزودا، به سطوح گرانوله زیرین چسبید ، بیمار برای گرافت پوستی اتولوگ آماده است .
اکثر پانسمان های بیولوژیک به عنوان پوشش های موقتی زخم های سوختگی استفاده می شوند و در نهایت به علت واکنش ایمنی بدن به آن ها به عنوان عامل خارجی پس زده می شوند .

خلاصه مطلب

در اخر باید گفت، هموگرافت ها، گران ترین پانسمان های بیولوژیک هستند . این پانسمان ها از طریق بانک های پوست به اشکال تازه و منجمد در دسترس هستند . اینگونه تصور می شود که هموگرافت ها در بین تمام پانسمان های بیولوژیک یا بیوسنتتیک بهتر ازهمه، عفونت را کنترل می کنند . تشکیل عروق جدید در طی ۲۴ ساعت اتفاق می افتد و ممکن است گرافت برای چندین هفته در محل باقی بماند . در کلینیک درمان زخم هانی بعد از بررسی وضعیت کامل بیمار و شرایط زخم بهترین تصمیم برای درمان زخم توسط متخصصین در این زمینه انجام می شود .

پاسخ

چهار × پنج =