عوامل موثر در عفونت زخم

عوامل موثر در عفونت زخم

عوامل موثر در عفونت زخم

عوامل موثر در عفونت زخم چیست ؟سن زخم نیز نقش بسیار مهمی در بروز عفونت دارد ، بر اساس مطالعاتی که انجام شده، باکتری ها می توانند از حدود ۳ ساعت پس از رخداد زخم در آن نفوذ کرده و شروع به تکثیر کنند . به این ترتیب به لحاظ تئوریک ، از این زمان به بعد احتمال عفونت وجود دارد . اگر زخم آلوده باشد یا داخل زخم بافت مرده وجود داشته باشد ،کلونیزاسیون باکتری ها سریع تر و بیشتر است .
بر اساس گاید لاین ها و پروتکل های فعلی ،ترمیم زخم باید در ۸ تا ۱۲ ساعت اول صورت گیرد، در غیر این صورت احتمال بروز عفونت در زخم بالا خواهد بود . اما با در نظر گرفتن علل و عوامل متعدد و متنوعی که در ایجاد عفونت در زخم ها تاثیر دارند، به سختی می توان یک حکم کلی صادر کرده و تمامی زخم ها را وادار به پیروی از یک قانون و قاعده ثابت و مشخص نمود. به این ترتیب، تخمین احتمال بروز عفونت در زخم منوط به علل و عوامل متفاوتی از جمله محل زخم، آلودگی زخم، وجود جسم خارجی و … میسر است .

عوامل موثر در عفونت زخم

عوامل موثر در عفونت زخم

برخی علل موثر در ایجاد عفونت عبارتند از:

محل زخم

زخم هایی که در مناطق آلوده تر قرار داشته باشند و زخم هایی که در چین های پوستی که تعریق بیشتر و تبادل هوایی کمتر دارند قرار گرفته باشند ، با احتمال بیشتری عفونی می شوند . به عنوان مثال اگر دو زخم ساده را در نظر بگیرید که هر دو با چاقو، یکی در صورت و دیگر در پا ایجاد شده اند، زخم صورت را می توان حتی پس از ۲۴ ساعت نیز به روش اولیه مورد ترمیم قرار داده و خیلی هم نگران عفونت نبود. اما زخم پا حتی اگر در ۶ ساعت اول مراجعه کرده باشد در معرض خطر بالای عفونت بوده و بسیاری از متخصصین زخم ترجیح می دهند ترمیم زخم های ساق پا را به طور تاخیری انجام دهند . محل های پر خطر از نظر بروز عفونت در زخم های عبارتند از :
• دست و پا
• ساعد،بازو
• تنه
• چین های گردن
• سرو صورت

آلودگی ها

برای ایجاد عفونت در زخم ، وجود ۱۰۶ باکتری کافی است ، در حالی که تعداد باکتری های موجود در بزاق یا مدفوع ۱۰۱۱است . بنابراین آلودگی با بزاق که در زخم های ناشی از گازگرفتگی رخ می دهد بسیار عفونت زا می باشد . ترکیبات آلی و غیر آلی موجود در خاک نیز می توانند با بافت بدن واکنش داده و احتمال عفونت را افزایش دهند .

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز درمان زخم هانی:

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵

۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

وجود جسم خارجی

وجود بافت مرده در زخم های له شده دیده می شود

له شدگی بافت ها
بی حسی با استفاده از اپی نفرین به دلیل انقباض موضعی عروقی و کاهش خونرسانی
زخم های ناشی از گلوله پر سرعت
نوع روش مورد استفاده برای ترمیم بخیه و

سپس استاپلر بیشترین خطر عفونت را دارند، خطر عفونت در صورت استفاده بجا از چسب زخم یا نوار چسب کمتر است . در زخم هایی که همگی با روش بخیه زدن ترمیم شده باشند.

پاسخ

یک × 3 =