عفونت زخم

عفونت زخم

عفونت زخم

عفونت زخم، یکی از جدی ترین و خطرناک ترین عوارضی است که در طول دوران درمان و بهبود، با آن مواجه هستیم. عفونت می تواند تنها یک ناحیه و یا بافت های اطراف و گاهی استخوان ها را نیز درگیر کند.

عفونت، نه تنها باعث به تاخیر افتادن روند بهبودی می شود، بلکه باعث می شود احتمال بروز عوارضی مانند تشکیل بافت اسکار و یا درد نیز افزایش یابد. تشخیص علائم عفونت در مراحل اولیه، احتمال بروز عوارض بعدی و پخش شدن عفونت را به حداقل می رساند و از اثربخشی روند درمان نیز اطمینان خواهید یافت.

عفونت زخم

عفونت زخم

تشخیص عفونت زخم

بر روی سطح تمامی زخم ها، میکروارگانیسم هایی زندگی می کنند، اما این به معنای عفونی شدن زخم نمی باشد. پیشرفت عفونت و آلودگی به عوامل متعددی از جمله:

–         توانایی بدن و واکنش سیستم ایمنی در مقابله با عفونت

–         ویژگی های زخم

–         قدرت بیماری زایی میکروب ها

–         نوع میکروب های موجود در بستر زخم

–         میزان چسبندگی میکروب ها به سطح زخم

بستگی دارد.

برخی شرایط پزشکی مانند دیابت، آرتریت روماتوئید، بیماری های قلبی عروقی، عفونت سیسیم تنفسی، بیماری های کلیوی، و هم چنین عواملی مانند سن، تغذیه و یا سیگار کشیدن بر روند بهبود زخم و افزایش احتمال ابتلا به عفونت تاثیر می گذارند.

شما می توانید برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز هانی

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵

۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند داروهای کورتونی، و یا داروهای تجویز شده در شیمی درمانی و رادیوتراپی، از دیگر عواملی هستند که احتمال بروز عفونت را افزایش می دهند.

هر گونه اختلالی که باعث کاهش جریان خون و اکسیژن به زخم شود، مانند بیماری های شریان محیطی، بستر زخم را مستعد رشد میکروب خواهند کرد.

بر روی سطح زخم انواع مختلفی باکتری زندگی می کنند که می توانند بر روند بهبود زخم تاثیر بگذارند. زخم های آلوده معمولا بدون هیچ گونه عوارضی بهبود می یابند و بعد از گذشت سه روز وارد فاز التهابی خواهند شد. اما در صورتی که این مرحله ادامه پیدا کند، قطعا شاهد عفونی شدن زخم خواهیم بود.

در صورتی که اقدامی نسبت به درمان صورت نگیرد، شاهد تغییراتی در ظاهر زخم و بروز ترشحات بدبو از زخم خواهیم بود. حتی پوست اطراف زخم نیز قرمز و ملتهب می شود.

عفونی شدن زخم می تواند خطرناک باشد و بافت های عمقی تر مانند استخوان را درگیر و منجر به بروز استئومیلیت شود. گاهی عفونت وارد جریان خون می شود.

در صورت مشاهده علائم زیر، سریعا باید نسبت به درمان اقدام کرد:

–         افزایش و یا کاهش ناگهانی دمای بدن

–         بالا رفتن ضربان قلب

–         افت فشار خون سیستولی

در صورت عفونی شدن زخم، سطح گلبولهای سفید خون بالا می رود.

نتیجه گیری

عفونی شدن زخم نتیجه واکنش سیستم ایمنی به عفونت و هم چنین وجود باکتری و میکروارگانیسم در بستر زخم می باشد. تشخیص به موقع علائم عفونت، به درمان و کنترل شرایط کمک می کند.

داشتن اطلاعات کافی از وضعیت بدنی بیمار، تاثیر داروهای مصرفی در مبارزه با عفونت و علائم و نشانه های مربوط به عفونت خون، به درمان موثر زخم عفونی کمک می کند.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زخم هانی

ترجمه: مجموعه دکتر زخم

https://healthtimes.com.au/hub/wound-care/59/practice/bf1/wound-infection-whats-all-the-fuss-about/274

پاسخ

ده + بیست =