شستشوی زخم

شستشوی زخم

شستشوی زخم

شستشوی مناسب به همراه دبریدمان زخم، مهم ترین قدم در جهت کاهش خطر عفونت از طریق کاهش تعداد باکتری های اولیه، اجسام خارجی و بافت غیر زنده در درمان زخم می باشد . به علت دردناک بودن پروسه شستشو و به منظور همکاری مناسب مصدوم ، بی حسی و بی دردی مناسب زخم پیش از شروع شستشو لازم می باشد .

روش شستشوی زخم

خیساندن زخم چه با فرو بردن زخم داخل مایع شستشو (immersion) وچه با اسفنج ، به علت افزایش خطر عفونت توصیه نمی شود . همچنین اسکراب کردن داخل زخم با گاز به صورت خشن توصیه نمی شود و در صورتی که داخل زخم به اندازه ای کثیف باشد که با شستشوی استاندارد تمیز نشود، دبریدمان و یا اسکراب با اسفنجح نرم به همراه آب و صابون خنثی کمک کننده می باشد .
شواهد کافی در مورد میزان مناسب مایع شستشو موجود نمی باشد ، اگر چه برخی مطالعات میزان مایع را ۶۰ml برای هر سانتی متر از زخم و حداقل ۲۰۰ml پیشنهاد نموده اند .
در مورد نوع مایع مورد استفاده در شستشوی زخم در حال حاضر اتفاق نظر بر سالین می باشد. توجه کافی جهت جلوگیری از انتشار مایعات پخش شده در حین شستشو به داخل مخاطات فرد معاینه کننده ضروری می باشد .

شستشوی زخم

شستشوی زخم

دبریدمان زخم(debridement)

قدم بعدی و شاید آخرین مرحله در آماده سازی زخم، دبریدمان بافت های مرده و یا بسیار آلوده اطراف زخم می باشد ، چرا که بافت های غیر زنده در زخم مانع از ترمیم مطلوب و افزایش خطر عفونت می شوند. دبریدمان، نه تنها باعث خارج شدن بافت های غیر زنده، اجسام خارجی و باکتری ها می شود، بلکه باعث ایجاد یک لبه از بافت تازه اطراف زخم شده که نهایتا باعث ترمیم سریع و درمان زخم می شود .
بهترین روش دبریدمان زخم بعد از مراجعه به کلینیک درمان زخم، استفاده از تیغ جراحی بوده، استفاده ازقیچی ، به علت له شدن لبه های زخم توصیه نمی شود .
جهت انجام دبریدمان، باید حداقل میزان بافت برداشته شود تا از بین رفتن قسمت بزرگی از پوست و یا کشش بیش از حد زخم جهت رساندن لبه ها به هم ، با اختلال خونرسانی ، ترمیم را مختل نکرده و خطر عفونت زخم را افزایش ندهد . در مواردی که دبریدمان وسیع نیاز باشد، به علت اشکال در به هم رساندن لبه های زخم و ترمیم اولیه ، بهتر است مشاوره ترمیمی جهت ترمیم ثانویه و یا انجام گرافت توسط متخصصین حوزه زخم داده شود .
اگر لبه های زخم تمیز و زنده بودند، انجام دبریدمان ممکن است به منظور صاف کردن لبه های زخم نامنظم صورت گیرد تا ترمیم با حفظ زیبایی بیشتری انجام شود .

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز درمان زخم هانی:

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵

۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

تذکر

لازم به ذکر است که انجام این مدل از دبریدمان در نواحی دست، پا و صورت که احتمال آسیب به عروق، اعصاب یا تاندون بالاست، ممنوع می باشد . از اندیکاسیون های این مدل از دبریدمان ، زخم های نافذ می باشد چرا که معمولا این گونه از زخم ها به علت کوچک بودن مجرای ورودی ، خوب شسته نمی شوند و از طرفی احتمال باقی ماندن جسم خارجی در آن ها بالاست .
دبریدمان و شستشو ، موثرترین اقدامات در جهت کاهش احتمال عفونت می باشند که در برخی زخم ها نقش مهم تری دارند .

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زخم هانی

پاسخ

3 × 4 =