زخم دهان

زخم دهان

زخم دهان

آیا می دانید یکی از علائم سرطان دهان چیست؟ آیا تبخال هم جز زخم های دهانی محسوب می شود؟ آفت چیست؟ برای دانستن پاسخ این سوالات متن ذیل را بخوانید.
دهان آیینه سلامت بدن است و یکی از نکات خیلی مهم این است که بسیاری از اتفاقاتی که در داخل بدن می افتد می توان نتایج آنها را در دهان مشاهده کرد.
بیماری های دهان بسیار مهم هستند به طوری که سالهاست تخصص ویژه ای دردانشگاه های بزرگ دنیا به عنوان تخصص بیماری های دهان و فک و صورت ایجاد شده است.

زخم دهان

زخم دهان

زخم دهانی چیست؟

زخم های دهانی یکی از بیماری های شایع محیط دهانی است. هنگامی که یک پارچگی مخاط دهان از بین برود و یک پارگی در مخاط دهان ایجاد شود به عنوان زخم دهان شناسایی می شود. از طبقه بندی زخم های دهانی می شود به تشخیص آن پی برد.
بسیار مهم است که زخم هایی که در دهان اتفاق می افتد چه مدت است که به وجود آمده اند و تعداد آنها چقدر است و آیا دوره عود و بهبود وجود دارد یا خیر و در کجای دهان به وجود آمده اند.

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز درمان زخم هانی:

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵

۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

چه زمانی زخم دهان نگران کننده است؟

متاسفانه در بین عوام این گونه شایع شده است که هر زخمی در دهان آفت است در صورتی که واقعا این طور نیست آفت یک تعریف و ویژگی های جداگانه ای دارد. اگر زخم در دهان ایجاد شد و بیش از دو هفته در دهان باقی ماند باید نگران زخم داخل دهانی شد.

زخم های تروماتیک

اغلب زخم های دهانی ممکن است ناشی از آسیب باشند که اصطلاحا به آنها زخم های تروماتیک می گویند که بر اثر وارد آمدن ضربه و آسیب به دهان ایجاد شده است.این زخم ها معمولا به صورت تک زخم در دهان وجود دارند و بعد از دو هفته بهبود می یابند.
اگر یک تک زخم در دهان وجود داشت و بیش از دو هفته طول کشید حتما به یک متخصص مراجعه کنید می تواند تنها علامت سرطان دهان یک زخم باقی مانده بیش از دو هفته باشد که بسیار با اهمیت می باشد.

آیا تبخال هم جز زخم های دهانی است؟

ویروس تبخال جز دسته هرپس ها می باشد و بسیار شایع است و زمانی که این ویروس وارد بدن می شود علائمی مثل سرما خوردگی مانند تب، لرز،آب ریزش و حتی بدن درد در فرد ایجاد می شود بعد از ۳ الی ۴ روز لثه متورم و دهان درناک می شود و سپس زخم های ریز و درشت در دهان به وجود می آید که در خوردن و صحبت کردن اختلال ایجاد می کند و بعد از ۱ الی ۲ هفته درمان می شود بعد از بهبود تبخال ویروس در اولین محل تجمع عصبی که گانگلیون نام دارد و مربوط به اعصاب حسی است نهفته می شود تا زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف شد دوباره فعال می شود که می تواند به صورت داخل و خارج دهانی بازگردد.
مواردی که هنگام بروز تبخال باید رعایت کنید.
• از بوسیدن افراد خوداری کنید.
• لوازم شخصی خود را که با بزاق دهان در ارتباط هستند جدا کنید.

تبخال چشمی

اگر تبخال در دهان اتفاق افتاده باشد مسیرهای بزرگ عصب حسی زوج پنجم را در گیر می کند ولی در اغلب موارد ممکن است عصب چشمی را درگیر کند که موجب تبخال چشمی می شود و تکرار آن می تواند باعث بروز مشکلات بینایی شود

پاسخ

7 − یک =