درمان زخم مزمن با PRP

درمان زخم مزمن با PRP

درمان زخم مزمن با PRP

زخم مزمن، زخمی است که به طور کامل بهبود نیافته و یا دوره درمان طولانی دارد. زخم های بستر، زخم های وریدی و یا زخم های دیابتی از جمله این زخم ها هستند.

امروزه از پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در زمینه های مختلف پزشکی، از جمله درمان زخم استفاده می شود. PRP، حاوی مقادیر بالایی فیبرین و پلاکت است که باعث تحریک و تولید فاکتورهای رشد می شود. فاکتورهای رشد به تکثیر سلول ها که لازمه درمان و بهبود زخم می باشد، کمک می کنند. علاوه بر این فیبرین موجود باعث لخته شدن خون نیز می شود.

در این مقاله به بررسی نقش فاکتورهای رشد در درمان زخم، اهمیت و اثربخشی PRP در درمان زخم و میزان ایمنی این روش می پردازیم.

درمان زخم مزمن با PRP

درمان زخم مزمن با PRP

نقش فاکتورهای رشد در روند بهبود زخم

بهبود زخم، واکنشی است طبیعی در برابر آسیب های پوستی، که شامل مراحل زیر می باشد:

– هموستاز (توقف خونریزی)

– التهاب

– تکثیر و رشد

– تکامل

مدت زمان طی شدن این مراحل می تواند با توجه به مواردی مانند عفونت، ایسکمی (کاهش خونرسانی)، اختلالات وریدی و یا سایر عوامل بیرونی طولانی تر از حالت طبیعی شود. در صورتی که بعد از شش ماه تغییری در روند بهبود زخم مشاهده نشود، زخم مزمن در نظر گرفته خواهد شد.

شما می توانید برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز هانی

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵

۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

هیپوکسی و عفونت از جمله عواملی هستند باعث کمبود تولید فیبرین و فاکتورهای رشد و در نهایت مختل شدن روند بهبود زخم می شود.

در طول روند درمان و بهبودی، پلاکت ها در محل آسیب فعال، و فاکتورهای رشد و سیتوکین ها آزاد می شوند. PRP که منبع غنی از فاکتورهای رشد می باشد، پروتئین های چسبنده مانند فیبرینوژن را در محیط زخم ایجاد می کند که برای بهبود زخم بسیار مهم و ضروری می باشد.

درمان با PRP روش بسیار ایمنی است و هیچ گونه عوارض جانبی مانند عفونت و یا حساسیت با این روش گزارش نشده است. چرا که در این روش، نمونه خون از بیمار گرفته می شود، خون سانتریفوژ شده و پلاکت ها از گلبول های سفید و قرمز جدا می شوند.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زخم هانی

ترجمه: مجموعه دکتر زخم

https://www.dovepress.com/platelet-rich-plasma-for-the-treatment-of-chronic-wounds-evidence-to-d-peer-reviewed-fulltext-article-CWCMR

پاسخ

11 − 1 =