درمان زخم محل جراحی

درمان زخم محل جراحی

درمان زخم محل جراحی

در صورت آسیب پوست، احتمال تشکیل اسکار و برجا ماندن جای زخم وجود دارد. چنین چیزی در مورد جراحی حتی جراحی های زیبایی نیز صدق می کند. ایجاد هر گونه برش بر روی پوست و درگیر شدن لایه های پوستی، می تواند منجر به بروز اسکار و جای زخم شود.

البته نکته ای که وجود دارد این است که هر چه جراحی با دقت و مهارت بالاتری انجام شود، احتمال تشکیل اسکار و جای زخم جراحی کمتر خواهد بود. با در نظر گرفتن و رعایت اقدامات مربوط به مراقبت از زخم، می توان از تشکیل اسکار و جای زخم پیشگیری کرد.

درمان زخم محل جراحی

درمان زخم محل جراحی

در این مقاله به بررسی راه های موثر در پیشگیری از جای زخم جراحی و اسکار می پردازیم.

برخی عوامل وجود دارند که بی آن که شما دخالتی در آن ها داشته باشید، احتمال تشکیل جای زخم و اسکار را افزایش می دهند. برخی از این عوامل عبارتند از:

–         سن. با افزایش سن، خاصیت الاستیسیته پوست کاهش می یابد و پوست نازک تر خواهد شد. آن هم به این دلیل که با افزایش سن، کلاژن سازی کاهش می یابد. چنین تغییراتی در کنار مواردی مانند تماس با نور خورشید، مصرف دخانیات و یا سبک زندگی، بر روند بهبود زخم و جای زخم تاثیر می گذارد.

–         ژنتیک. ژنتیک از جمله مواردی است که بر سرعت روند بهبود زخم و تشکیل اسکار و جای زخم جراحی تاثیر می گذارد.

–         اندازه و عمق زخم. هر چه اندازه زخم بزرگ تر باشد، احتمال بر جا ماندن جای زخم بیشتر خواهد بود. زخم های بزرگ و عمیق، روند بهبود آهسته ای تری دارند و به همین خاطر احتمال تشکیل اسکار نیز افزایش خواهد یافت.

–         قدرت ترمیم پوست. در برخی پوست ها روند بهبود زخم به کندی صورت می گیرد، و این مورد تا حد زیادی به ژنتیک فرد بستگی دارد.

چگونه می توان از جای زخم جراحی پیشگیری کرد؟

پیشگیری از جای زخم جراحی به معنای تمرکز بر عواملی است که امکان کنترل آن ها وجود دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

–         کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، چرا که سیگار و نیکوتین موجود در آن، باعث به تاخیر افتادن روند بهبودی و افزایش احتمال جای زخم خواهد شد. به همین خاطر، کشیدن سیگار حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی، ممنوع می باشد.

–         مصرف مشروبات الکلی، چرا که باعث می شوند آب بدن کم شود و خود تاثیر منفی می گذارد بر روند بهبودی. در طول دوره درمان و بهبودی زخم جراحی، نوشیدن الکل ممنوع می باشد.

–         تغذیه سالم، و داشتن رژیم غذایی سرشار از پروتئین در طول دوره درمان همواره توصیه می شود. مرغ، ماهی و محصولات لبنی سرشار از پروتئین هستند.

–         نوشیدن آب.

–         کنترل وزن، چرا که چاقی و اضافه وزن احتمال تشکیل اسکار و جای زخم جراحی را افزایش می دهد.

–         پیشگیری از بروز عفونت، با مراقبت از زخم جراحی.

شما می توانید برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز هانی

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵

۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

اقدامات موثر در به حداقل رساندن جای زخم جراحی

–         استراحت کردن

–         مراقبت از زخم

–         تشخیص عفونت. در صورت عفونی شدن زخم جراحی، تشخیص اولیه و شناسایی علائم عفونت، اهمیت بسیاری دارد، چرا که عفونت باعث به تاخیر افتادن روند بهبودی، و تشکیل اسکار خواهد شد.

–         کنترل برخی بیماری ها و شرایط خاص پزشکی مانند دیابت. به عنوان مثال، افراد دیابتی باید هموراه مراقبت سطح قند خون شان باشند. بالارفتن سطح قند خون خود یکی از عوامل موثر در تشکیل اسکار جراحی می باشد.

–         وارد آمدن فشار بر روی زخم جراحی. مواردی مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا حتی انجام ورزش و فعالیت های سنگین که باعث وارد آمدن فشار به زخم می شوند، احتمال اسکار را افزایش می دهند.

–         تماس با نور خورشید. بهتر است از تماس مستقیم زخم جراحی با نور خورشید خودداری و یا از کرم های ضد آفتاب استفاده شود.

درمان جای زخم جراحی

در صورتی که نگران برطرف نشدن جای زخم جراحی هستید، بهتر است به مراکز درمان زخم مراجعه و با پزشک مشورت کنید. برخی اقدامات درمانی عبارتند از:

–         استفاده از پانسمان سیلیکونی. از جمله ویژگی های پانسمان سیلیکونی، عدم چسبندگی به زخم و محافظت از زخم در برابر مواد آلوده، بدون آسیب رساندن به پوست هنگام تعویض پانسمان می باشد.

–         تعیین جای برش در جراحی. در برخی جراحی ها، برش می تواند در قسمت هایی ایجاد شود که احتمال تشکیل اسکار و جای زخم کم است. به عنوان مثال، برش های زایمان سزارین می تواند به صورت افقی ایجاد شود تا کمتر مشخص باشد.

–         استفاده از داروهای تجویز شده مانند کرم و پماد.

–         تزریق استروئید، که از از تشکیل اسکار و جای زخم جراحی پیشگیری می کند.

–         ماساژ دادن زخم و بافت اطراف آن بعد از جراحی، از دیگر اقدامات موثر می باشد.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زخم هانی

ترجمه: مجموعه دکتر زخم

https://www.verywellhealth.com/preventing-or-minimizing-scars-after-surgery-3156926

2 thoughts on “درمان زخم محل جراحی

 1. مینا - بهمن ۷, ۱۳۹۷ در ۱:۱۸ ب.ظ

  سلام میشه جای زخم های قدیمی رو از بین برد زخمی که برای چند سال قبل هست ؟

  پاسخ
  • wound - بهمن ۷, ۱۳۹۷ در ۱:۲۵ ب.ظ

   سلام بله حتما این امکان وجود دارد

   پاسخ

پاسخ

2 × 1 =