ترمیم زخم

ترمیم زخم

ترمیم زخم

زخم ها با ضخامت نسبی، اپیدرم را درگیر می کنند و بخش سطحی درم بدون ایجاد اسکار ترمیم می شود . با این حال، زخم های با ضخامت نسبی عمیق و زخم های تمام ضخامت که درم و بافت زیر جلدی را درگیر می کنند با درجات مختلف اسکار ناشی از ترمیم غیر طبیعی ، بهبود می یابند .
به طور طبیعی ، در بافت سطحی صدمه دیده، اسکار ایجاد می شود که ظرف ۷-۱۰ روز پس از آسیب آغاز شده و در ۶-۱۲ ماه بعد پیشرفت می کند. اسکار غیر طبیعی پس از دوره طولانی تری از التیام زخم روی داده و به شکل اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید دیده می شود .

اسکار های هیپرتروفیک و کلوئید

اسکار های هیپرتروفیک در حواشی زخم اولیه تشکیل می شوند و لبه های زخم را به خارج می کشند . این اسکار ها، در نواحی روی مفصل و در افراد جوان تر شایع تر هستند . این اسکار ها ممکن است هیپوپیگمانته یا هیپرپیگمانته باشند .
اسکار (به علت ماهیت پر عروق خود) قرمز، برآمده و سخت می شود .
کلوئید، اسکاری نامنظمی است که از حدود زخم اصلی فراتر می رود . کلوئید ها بزرگ، گره ای و ریسمان مانند بوده و غالبا با خارش و حساسیت به لمس همراه می باشند .
کلوئید ها در تیره پوستان شایع تر و در اطفال و سالمندان ناشایع اند و استعداد خانوادگی در بروز آن ها تاثیر دارد .
اسکار ها به هر شکلی دیده می شوند و در نواحی مختلف ظاهر شده و برای برخی ناخوشایند می باشند . بنابراین، پیشگیری و درمان بر اساس نیاز های هر بیمار ، اختصاصی است .

ترمیم زخم

ترمیم زخم

پیشگیری و درمان اسکار

برای پیشگیری از جمع شدگی های اسکار و بافت هیپر تروفیک از روش های درمانی که از لحاظ تئوری بر ترمیم زخم و تشکیل اسکار، استوار هستند، استفاده می شود . در مراحل اولیه درمان زخم سوختگی از اعمال فشار استفاده می شود . بانداژ با باند کشی در ابتدا برای کمک به بهبود خون رسانی کافی مورد استفاده قرار می گیرد و بعد از آن به شکل باندهای لوله ای لاستیک تا زمانی که بیمار بتواند از لباس های فشاری استفاده کند، به کار می رود . ابزار های درمان شامل فشار، استفاده از سیلیکون موضعی، ماساژ اسکار و تزریق استروئید ها است .
به کار گیری البسه الاستیک فشاری، سبب شل شدن الیاف کلاژن و موازی شدن کلاژن با سطح پوست می شود . با تداوم فشار در طول زمان، الیاف کلاژن بازسازی شده و کاهش رگ زایی و سلول زایی رخ می دهد .
اگر چه این درمان تا حدی مورد اختلاف نظر است، نشان داده شده است که فشار می تواند در کنترل تشکیل اسکار، مفید باشد .

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز درمان زخم در تهران :

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵ ، ۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

فشردن برخی از نواحی بدن، به علت موقعیت آسیب مشکل است . صفحات سیلیکونی برای چنین نواحی پر دردسری کمک کننده هستند و برای افزایش فشار بر اسکار، زیر لباس تعبیه می شوند . ماساژ آرام و سطحی اسکار با یک مرطوب کننده، چندین بار در روز انجام می شود .
انجام این کار در نواحی کوچک تر کمک کننده بوده و برای بیمار خوشایند است . به کار گیری تزریق استروئید به اسکار در نواحی تشکیل آن مفید، اما مشکل و دردناک است . خارش ، ناراحتی شایع در نواحی ترمیم یافته سوختگی است و ممکن است تا ۶ ماه پس از ترمیم به طول بینجامد . این عارضه با مرطوب کننده ها، ماساژ ها، آنتی هیستامین های خوراکی و موضعی و کمپرس های موضعی یا حمام کردن، درمان می شود . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و درمان انواع زخم با کلینیک درمان زخم هانی تماس بگیرید .

پاسخ

14 − 13 =