از بین بردن جای زخم

از بین بردن جای زخم

از بین بردن جای زخم

در صورتی که پوست دچار آسیب دیدگی شود، پروتئینی به نام کلاژن، به درمان زخم کمک می کند. این روند بهبود از یک زخم ساده گرفته تا سوختگی های شدید اتفاق می افتد. جای زخم از جمله مواردی است که مشکلات زیبایی و ظاهری را همراه دارد و به همین خاطر، درمان آن پروسه پیچیده تری خواهد داشت.

میزان بر جا ماندن جای زخم تا حد بسیار زیادی به کیفیت درمان و هم چنین اندازه و عمق زخم بستگی دارد.

از بین بردن جای زخم

از بین بردن جای زخم

درمان و از بین بردن جای زخم

  • استفاده از کرم، پماد و ژل. این قبیل محصولات در درمان جای زخم ناشی از بریدگی ها و زخم های سطحی استفاده می شوند. در صورتی که جای زخم با خارش و حساسیت همراه باشد، آنتی هیستامین و استروئید نیز تجویز خواهد شد.
  • جراحی. در صورتی که جای زخم عمیق باشد، با توجه به نوع زخم، روش های جراحی در نظر گرفته خواهد شد، برای درمان زخم محل جراحی،  روش هایی مانند گرافت پوستی و یا لیزر. در روش گرافت، جراح از پوست دیگر نواحی بدن استفاده می کند که عمدتا در سوختگی ها این روش توصیه می شود.

در صورتی که جراحی منجر به ایجاد جای زخم شود، بهتر است دست کم یک سال صبر کنید، اگر جای زخم برطرف نشد، نسبت به درمان آن با جراحی اقدام کنید. چرا که در بسیاری از موارد، جای زخم به مرور زمان محو خواهد شد.

  • تزریق. تزریق استروئید در اسکارهای کلوئیدی و هایپرتروفیک نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت. در برخی موارد، تزریق کلاژن و یا فیلرها تجویز می شود.

دوری از تماس با نور خورشید و ماساژ دادن جای زخم، به بهبود وضعیت کمک می کند

ماساژ دادن، به نرم شدن پوست کمک و از سفت شدن زخم پیشگیری می کند. علاوه بر این با ماساژ دادن، رطوبت بدن به سمت بستر زخم کشیده می شود و مرطوب بودن محیط زخم، خود از عوامل اصلی است که به تسریع روند بهبودی و پیشگیری از تشکیل بافت اسکار کمک می کند.

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز درمان زخم در تهران :

۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵  ،  ۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

در خصوص عدم تماس با نور خورشید باید گفت، درسته که ویتامین D ناشی از نور خورشید به روند درمان زخم کمک می کند، اما اثرات منفی بر روی زیبایی زخم دارد و می تواند باعث تغییر رنگ پوست شود. به همین خاطر، توصیه می شود زخم تا حد امکان از تابش نور خورشید به زخم محافظت و یا از کرم های ضد آفتاب استفاده شود.

استفاده از پانسمان های سیلیکونی، از جمله مواردی است که به کمتر شدن جای زخم کمک می کند. این پانسمان ها از نوع چسبنده هستند و به راحتی به اندازه دلخواه برش داده می شوند.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زخم هانی

ترجمه: مجموعه دکتر زخم

Source: https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-scars

Source: https://advancedtissue.com/2015/06/3-suggestions-for-scar-minimization/

پاسخ

4 × چهار =