آمپوتاسیون یا قطع عضو

آمپوتاسیون یا قطع عضو

آمپوتاسیون یا قطع عضو

آمپوتاسیون نوعی جراحی برای قطع عضوی از بدن می باشد که برای زنده ماندن و حفظ جان بیمار از خطر مرگ انجام می گیرد.
زمانی که عضوی از بدن به علت برخی از مشکلات مانند وجود تومور،دیابت و… کارایی خود را از دست می دهد ،موجب مزاحمت و افسردگی برای فرد می گردد در این حالت پزشک متخصص اقدام به قطع آن عضو می نماید و با قرار دادن پروتز شرایط جدیدی را برای زندگی فعال بیمار فراهم می آورد.

آمپوتاسیون یا قطع عضو

عواملی که به جراحی آمپوتاسیون منجر می گردد

مهم ترین عواملی که موجب می شود فرد تحت جراحی آمپوتاسیون قرار بگیرد عبارتند از:
دیابت
دیابت عارضه ای است که موجب اختلال در سیستم عصبی و خون رسانی به اندام می گردد که در نتیجه زخم هایی در ناحیه ایجاد نموده که بر اندام های حسی و حرکتی فرد تاثیر منفی می گذارد، برخی از این زخم ها قابل درمان نمی باشند و به ناچار برای بهبود شرایط زندگی بیمار لازم است که آن عضو قطع گردد.
تومورهای اندام
گاهی اوقات در قسمتی از بافت بدن یا استخوان، توموری به وجود می آید که به دلیل عدم درمان ویا تشخیص سریع، پیشرفت نموده، تا جایی که اندام دیگر قابلیت درمان و بازسازی نداشته باشد، برای جلوگیری از پیشرفت این تومور لازم است اندام مورد نظر تحت یک جراحی آمپوتاسیون قرار گیرد.
آترواسکلروز
به عارضه انسداد عروق قلبی یا همان سرخرگ ها، آترواسکلروز می گویند، این عارضه زمانی اتفاق می افتد که تجمع مقادیر زیاد رسوبات چربی در داخل سرخرگ ها رخ دهد و موجب کاهش خونرسانی در بخشی از اندام بدن گردد.این عارضه اغلب در افرادی که سنین بالایی دارند رخ میدهد. باید گفت این عارضه شایع ترین عامل برای قطع عضو می باشد زیرا زمانی که به عضوی از بدن خونرسانی انجام نشود در آن ناحیه میکروب ها شروع به رشد وتکثیر نموده وبه جریان خون بیمار راه پیدا می نماید تاجایی که می تواند منجر به مرگ فرد گردد.مهم ترین عواملی که باعث آترواسکلروز می شود دیابت یا مرض قند می باشد.
صدمه شدید اندام
برخی از افراد بر اثر یک حادثه سهمگین در عضوی از بدن خود دچار مشکلاتی می شوند، این حوادث موجب له شدن ،از بین رفتن عصب و یا بی استفاده شدن بخشی از اندام آنها می شود.زمانی که ترمیم عصب نتیجه موثری نداشته باشد و اندام در همان حالت بی حرکتی و بی حسی باقی بماند موجب مختل کردن زندگی فرد می گردد که در نهایت پزشک تصمیم به قطع آن عضو می نماید.
مشکلات مادرزادی حاد
برخی از افراد به طور مادرزادی در ناحیه ای از عضو بدن خود(اغلب در اندام تحتانی) دچار ناهنجاری و معلولیت های حاد می باشند که زندگی فعال معلول را تحت تاثیر منفی قرار میدهد. در این موارد پزشک با جراحی آمپوتاسیون، وقرار دادن پروتز یا پای مصنوعی شرایط زندگی مناسب تری برای فرد معلول ایجاد می نماید.
نکروز عضو
برخی از عوامل خارجی مانند سوختگی، التهاب، یخ زدگی عضو، تروماو… منجر مرگ سلول یا به عبارتی “نکروز” بخشی از عضو بدن می گردد.در این مواقع نیز چاره ای جز جدا سازی آن عضو وجود ندارد.

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید،

شماره های تماس با مرکز درمان زخم هانی:۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵ – ۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

زمان قطع عضو

همانگونه که در بالا ذکر شد یکی از شایع ترین عاملی که لازم است جراحی آمپوتاسیون روی آن انجام شود،تصلب شراین عروقی می باشد.همچنین زمانی که آخرین راه درمانی فرد برای پیش گیری از پیشرفت عفونت ، قطع کردن آن ناحیه باشد، عدم جراحی ممکن است زندگی فرد را تحت خطر جدی تر و در نهایت مرگ قرار دهد.

رخداد های پس از جراحی آمپوتاسیون

پس از انجام جراحی آمپوتاسیون لازم است بیمار به مدت ۷-۱۰ روز(با توجه به میزان زخم جراحی شده) در بیمارستان بستری و تحت مراقبت قرار گیرد تا زخم مورد نظر مورد بررسی و ارزیابی پزشک متخصص قرار گیرد، به طور کلی بازیابی و بهبود کامل زخم ممکن است ۱ تا ۲ ماه زمان ببرد.
پس از جراحی آمپوتاسیون فرد به سرعت تحت تمرینات توانبخشی دست یا پا قرار می گیرد.(به طور مثال راه رفتن با عصا در زمانی که جراحی روی پا انجام شده باشد)

آموزش استفاده از عضو( دست و پا) مصنوعی یا پروتز،در فاصله ۱۰ روز پس از جراحی شروع می شود.
لازم به ذکر است در افرادی که به دلیل انسداد عروقی دچار قطع عضو گشته اند از کسیدن سیگار اکیدا خودداری نمایند و همچنین در برنامه روزانه خود ورزش کردن به شیوه هایی که پزشک متخصص توصیه نموده را در برنامه روزانه خود بگنجانند.

اگر به دنبال بهترین کلینیک درمان زخم در تهران هستید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

پاسخ

15 + 8 =